Bahtiyar Ebru Evi
Bahtiyar HIRA
  1964 yılında Niğde’ de doğan sanatçı eğitimini Ankara’da tamamladı.
1981 yılında evlenen Hıra biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocuk sahibidir.
EbrÛ sanatına 1997 yılında Kamile Akdede’den aldığı derslerle başladı. Timuçin Tanaslan ve Fuat Başar ile çalışmalarına devam etti. 2006 yılında hocası Fuat Başar’dan ebrÛ dalında icazet aldı.Aynı yıl Ankara’da Bahtiyar EbrÛ Evini kurdu.

Kültür Bakanlığı’nın sanatçı kartına sahip olan Hıra, bakanlığın öğretmen ve sanatçı tanıtım kartı alımlarında komisyon üyeliği yapmaktadır. Ayrıca Kültür Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği yarışmalarda katıldığı eserleriyle dereceler almıştır.

Bugüne kadar pek çok öğrenci yetiştirmiş olan Hıra’nın öğrencilerinden bir kısmı da ebru dersi vererek hocalarının ekolünü devam ettirmektedirler.Bahtiyar Hıra başta yurtiçinde olmak üzere Danimarka, Arnavutluk, Bulgaristan, Japonya,
Yugoslavya, Yunanistan, Suriye, Uganda, Kanada, Kazakistan, Fas ve Avusturalya gibi pek çok ülkede sergiler açmıştır.

Ebru sanatının dışında tezhip ve cilt sanatı alanında da birçok hocadan uzun yıllar ders almıştır. Ayrıca geleneksel sanatlarımızdan olan kat’ı sanatında da eğitim almış olan Bahtiyar Hıra atölyesinde bu alanda da eğitim vermektedir.
Göze ve gönle şenlik getiren ebrÛ ve kat’ı sanatı, Bahtiyar Hıra için bir yaşam biçimidir.

“Dokusu farkına varmadığımız duygularımızın fotoğrafı gibidir” diyen sanatçı ebrÛ'nun ve kat’ının sonu gelmeyen bir öğreniş olduğunu da ifade eder.
Geleneksel EbrÛ ve kat’ı sanatının aslı bozulmadan, farklı tatlar katılarak icra edildiği Bahtiyar Ebru Evi’nde, öğrencileriyle bu sanatların insana verdiği mutluluğu ve huzuru paylaşmaktadır.
 
 
 
 
Bahtiyar Hıra